سر مقاله این هفته

Sample image

چطور نماز از فحشاء و منكرات نهى مى كند؟ در جواب مى گوییم این عمل مخصوصا كه بنده خدا آن را در هر روز پنج بار به جا بیاورد، و همه عمر ادامه دهد، و مخصوصا اگر آن را همه روزه ... ادامه مطلب

به ذکر الله ؛ پایگاه تخصصی نماز خوش آمدید.

اهل بیت و نماز

پیامبراكرم صلى الله علیه و آله در موارد متعدد به خصوص در سال آخر عمر شریفشان و از جمله در پایان خطبه غدیر خم بعد از آنكه به فرمان خداوند حضرت على علیه السلام را براى رهبرى بعد از خود نصب كرد فرمود: اى مردم من از میان شما مى روم ولى دو چیز گرانبها در میان شما مى گذارم ، یكى قرآن كه باید مورد استفاده شما قرار گیرد و دیگرى اهل بیت خودم را كه رهبران معصوم هستند، همان گونه كه در هر مسجدى گوشه اى را با كاشى كارى و لامپ و ساختن محراب به عنوان قبله معین مى كنند تا با قسمتهاى دیگر اشتباه نشود پیامبر اهل بیت را هم به عنوان صراط مستقیم معرفى كرد روزى پیامبر صلى الله علیه و آله عباى سیاه خویش را گشود و حضرت على علیه السلام ،فاطمه علیه السلام حسن علیه السلام حسین علیه السلام را زیر عبا قرار داد و فرمود:فقط اینها اهل بیت من هستند تا دیگران به نام اهل بیت رهبرى مردم را تصاحب نكنند و همان گونه كه دو خط آهن تا آخر مقصد از هم جدا نمى شوند،قرآن و اهل بیت به فرموده پیامبر صلى الله علیه و آله از هم جدا نمى شوند و همانگونه كه تحریف در قرآن راه ندارد ندارد انحراف و گناه در اهل بیت نیز راه ندارد (1)
پس از نزول آیه تطهیر پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله براى آنكه مقام و منزلت اهل بیت را به مسلمانان بشناساند در معرفى اهل بیت سخت اهتمام ورزید تا مسلمانان بدانند منظور از اهل بیت چه كسانى هستند و در آینده كسى به دروغ خود را از اهل بیت به حساب نیاورد،بدین جهت تا چندین ماه هر روز هنگامى كه براى اقامه نماز صبح از منزل خارج مى شدند،قبل از نماز صبح به در خانه على علیه السلام مى آمد و مى فرمود:
السلام علیكم یا اهل بیت انما یرید الله لیذهب عنكم الرجس ‍ البت و یطهر كم تطهیرا (2)
ترجمه : درود بر شما اهل بیت ، بدرستیكه خداوند خواسته است كه پلیدى را از شما خاندان نبوت دور كند و شما را پاك گرداند.


این رفتار رسول اكرم صلى الله علیه و آله در برابر دیدگان جمعى از اصحاب صورت مى گرفت و بسیارى از آنان كه شاهد این رفتار پیامبر صلى الله علیه و آله در معرفى اهل بیت بوده اند آنرا روایت كرده اند:
عبدالله بن عباس مى گوید:من مدت نه ماه شاهد این عمل رسول خدا صلى الله علیه و آله بودم .
هلال بن حارث كه بدست رسول خدا صلى الله علیه و آله آزاد شد گفته است من مدت هشت ماه كه من در مدینه بودم ،مراقب این عمل پیامبر صلى الله علیه و آله بودم  (3)
ابوزیره صحابى مدت هفت ماه كه در مدینه بوده است روایت كرده و انس بن مالك این مدت را شش ماه ذكر كرده است (4)
رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:كسى كه نماز بخواند و در آن بر من و اهل بیتم صلوات نفرستد نمازش پذیرفته نمى شود (5)
كدام نماز اس كه سخنى از على اولاد علیه السلام در آن نیست ؟ كدام نماز است كه در آن تشهد نیست ؟ در تشهد یكى از واجباتش این است كه بگوییم ( اللهم صل على محمد وال محمد) این در متن عبادت ماست در كنار شهادتین درود بر این خاندان در متن عبادت است   (6)
مردى از امام زین العابدین علیه السلام پرسید چه چیزى سبب قبول شدن نماز است ؟ حضرت فرمود: ولایت دوستى و پیروى از ما و بیزارى از دشمنان  (7)

پی نوشتها:

1- كتاب همراه با نماز محسن قرآئتى ص 207
2- درالمنثور د رتفسیر آیه و امراهلك بالصلوة و مجمع الزوائد ج 9 ص 168
3- استعباب ج 2 ص 598 اسد الغابه ج 5 ص 174 و مجمع الزوائد
4- مجمع الزوائد ج 9ص 169
5- كنز العرفان فى فقه القران ج 1 ص 141
6- اسرار عبادت ص 261
7- بحار الانوار ج 84 ص 245

منبع: كتاب نماز راز دوست


نوشته شده در جمعه 2 دی 1390 01:16 ب.ظ
ارسال شده در: نماز پیامبر(ص) و ائمه ،
دیدگاه ها : نظرات

گالری تصاویر

Sample image
Sample image
Sample image
Sample image

درباره وبلاگ


اِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِی من «الله» هستم؛ معبودی جز من نیست! مرا بپرست، و نماز را برای یاد من بپادار! قرآن كریم، سوره طه، آیه 14

نماز در کلام اهل بیت

آمار و ارقام

بازدید امروز :
بازدید دیروز :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات